Մայիսի 5-ին Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը հյուրընկալել էր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը, ԳԴՀ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ՀՀ-ում ԳԴՀ-ի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, ինչպես նաեւ Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում ուսանող մի խումբ գերմանացի ուսանողներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավոր Վայլերին՝ հայանպաստ գործունեություն իրականացնելու համար: Ռեկտորը ներկայացրել է համալսարանի գործունեությունն ու համագործակցությունը եվրոպական առաջատար երկրների, այդ թվում՝ Գերմանիայի բարձրագույն կրթական հաստատությունների հետ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը ողջունել է Ալբերտ Վայլերի այցը Հայաստան՝ որպես մեր պետության ու ժողովրդի լավ բարեկամի եւ հմուտ քաղաքական գործչի:
Արտակ Դավթյանը հատկապես կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում Ալբերտ Վայլերի իրականացրած ջանքերն ու հետեւողական աշխատանքը: Վերհիշելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում Երեւանում անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ Ալբերտ Վայլերի ելույթը՝ Արտակ Դավթյանը եւս մեկ անգամ կարեւորել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում: Արտակ Դավթյանը կարեւորել է նաեւ Բունդեսթագում այս տարվա հունիսին սպասվող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ բանաձեւի քննարկումը:
Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի գիտական խորհրդի որոշմամբ հայ-գերմանական բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին շնորհվել է Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում:
Ալբերտ Վայլերը, շնորհակալություն հայտնելով պատվավոր դոկտորի կոչմանն իրեն արժանացնելու համար, հույս է հայտնել, որ Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ փաստաթուղթը համապարփակ քննարկման կարժանանա:
Ըստ նրա՝ բանաձեւում կամրագրվի «Ցեղասպանություն» եզրույթը: Նշենք, որ Բունդեսթագի պատգամավորը Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու պատճառով հայտնվել է Ադրբեջանի այսպես ասած «սեւ ցուցակում»:
Ալբերտ Վայլերն անդրադարձել է նաեւ երկու երկրների միջեւ վիզային ռեժիմի դյուրացմանը, ինչպես նաեւ երկու երկրների համալսարանների միջեւ իրականացվող փոխանակման ծրագրերին:
Հանդիպման ավարտին Ալբերտ Վայլերը շրջել է Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում, շփվել ուսանողների հետ:

On May 5, the National University of Architecture and Construction of Armenia (NUACA) hosted the Member of the Bundestag of the Federal Republic of Germany, President of Germany-Armenia Forum Albert Weiler. The RA NA Deputy, Head of Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the RA to FRG Ashot Smbatyan, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of FRG to the RA Bernhard Matthias Kiesler, as well as a group of German students studying in the National University of Architecture and Construction of Armenia attended the meeting.
Welcoming the guests the President of the National University of Architecture and Construction of Armenia Gagik Galstyan thanked the deputy Weiler for his pro-Armenian activities. The President introduced the activity of the University and the cooperation with the European leading countries, including the higher educational institutions of Germany.
The RA NA Deputy, Head of Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan welcomed Albert Weiler’s visit to Armenia as a good friend of our state and people and skilled politician.
Artak Davtyan especially highlighted Albert Weiler’s efforts made and the work done in the international recognition of the Armenian Genocide. Recalling Albert Weiler’s speech during the Global Forum Against a Crime of Genocide held in Yerevan within the framework of the Armenian Genocide Centennial, Artak Davtyan once again emphasized the position of the Federal Republic of Germany on the Armenian Genocide. Artak Davtyan also highlighted the debate of the Resolution on the recognition and condemnation of the Armenian Genocide being expected in June of this year in Bundestag.
By the decision of the Academic Council of the National University of Architecture and Construction of Armenia the Member of the Bundestag of the Federal Republic of Germany, President of Germany-Armenia Forum Albert Weiler was granted a title of Honourable Doctor of the National University of Architecture and Construction of Armenia for the contribution to the strengthening of the Armenian-German friendship.
Thanking the leadership of the University for getting the tilte of Honourable Doctor Albert Weiler expressed hope that in Bundestag the document on the recognition and condemnation of the Armenian Genocide will be comprehensively considered.
According to him, the Resolution will affirm the term ‘Genocide.’ Let us note that the Member of the Bundestag appeared in the so called ‘black list’ of Azerbaijan because of his visit to Nagorno Karabakh.
Albert Weiler touched upon the visa regime facilitation between the two countries, as well as the exchange programmes being implemented between the Universities of the two countries.
At the end of the meeting Albert Weiler took a tour in the National University of Architecture and Construction of Armenia and communicated with the students.