Մայիսի 5-ին Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանը հյուրընկալել էր Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին: Հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը, ԳԴՀ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ՀՀ-ում ԳԴՀ-ի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը, ինչպես նաեւ Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում ուսանող մի խումբ գերմանացի ուսանողներ:
Ողջունելով հյուրերին՝ Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Գագիկ Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել պատգամավոր Վայլերին՝ հայանպաստ գործունեություն իրականացնելու համար: Ռեկտորը ներկայացրել է համալսարանի գործունեությունն ու համագործակցությունը եվրոպական առաջատար երկրների, այդ թվում՝ Գերմանիայի բարձրագույն կրթական հաստատությունների հետ:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը ողջունել է Ալբերտ Վայլերի այցը Հայաստան՝ որպես մեր պետության ու ժողովրդի լավ բարեկամի եւ հմուտ քաղաքական գործչի:
Արտակ Դավթյանը հատկապես կարեւորել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում Ալբերտ Վայլերի իրականացրած ջանքերն ու հետեւողական աշխատանքը: Վերհիշելով Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակում Երեւանում անցկացված «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ ֆորումի ժամանակ Ալբերտ Վայլերի ելույթը՝ Արտակ Դավթյանը եւս մեկ անգամ կարեւորել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության հարցում: Արտակ Դավթյանը կարեւորել է նաեւ Բունդեսթագում այս տարվա հունիսին սպասվող Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ բանաձեւի քննարկումը:
Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի գիտական խորհրդի որոշմամբ հայ-գերմանական բարեկամության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի համար Բունդեսթագի պատգամավոր, Գերմանիա-Հայաստան ֆորումի նախագահ Ալբերտ Վայլերին շնորհվել է Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի պատվավոր դոկտորի կոչում:
Ալբերտ Վայլերը, շնորհակալություն հայտնելով պատվավոր դոկտորի կոչմանն իրեն արժանացնելու համար, հույս է հայտնել, որ Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման վերաբերյալ փաստաթուղթը համապարփակ քննարկման կարժանանա:
Ըստ նրա՝ բանաձեւում կամրագրվի «Ցեղասպանություն» եզրույթը: Նշենք, որ Բունդեսթագի պատգամավորը Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու պատճառով հայտնվել է Ադրբեջանի այսպես ասած «սեւ ցուցակում»:
Ալբերտ Վայլերն անդրադարձել է նաեւ երկու երկրների միջեւ վիզային ռեժիմի դյուրացմանը, ինչպես նաեւ երկու երկրների համալսարանների միջեւ իրականացվող փոխանակման ծրագրերին:
Հանդիպման ավարտին Ալբերտ Վայլերը շրջել է Ճարտարապետության եւ շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանում, շփվել ուսանողների հետ:

5 мая Национальный университет архитектуры и строительства Армении (НУАСА) принимал депутата Бундестага ФРГ, председателя форума Германия – Армения Альберта Вайлера. На встрече присутствовали депутат НС, руководитель группы дружбы Армения – Германия А.Давтян, Чрезвычайный и Полномочный посол РА в ФРГ А.Смбатян, Чрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в РА Бернхард Матиас Кислер, а также группа обучающихся в НУАСА немецких студентов.
Приветствуя гостей, ректор НУАСА Г.Галстян поблагодарил депутата Вайлера за активную проармянскую деятельность. Ректор представил деятельность университета и сотрудничество с вузами передовых европейских стран, в том числе Германии.
Депутат НС, руководитель группы дружбы Армения – Германия А.Давтян приветствовал визит в Армению А.Вайлера – как доброго друга нашего государства и опытного политического деятеля.
А.Давтян особо подчеркнул усилия и последовательную работу А.Вайлера в международном признании Геноцида армян. Вспоминая выступление А.Вайлера в Ереване на глобальном форуме “Против преступления геноцида” в рамках мероприятий к 100-й годовщине Геноцида армян, А.Давтян вновь подчеркнул важность позиции ФРГ по величайшему преступлению ХХ века. Он также особо выделил ожидаемое в июне этого года обсуждение в Бундестаге резолюции по признанию и осуждению Геноцида армян.
По решению ученого совета   НУАСА депутату Бундестага ФРГ, председателю форума Германия – Армения Альберту Вайлеру за вклад в укрепление армяно-германской дружбы присвоено звание почетного доктора НУАСА.
Альберт Вайлер, поблагодарив за присуждение почетного звания, выразил надежду, что документ о признании и осуждении Геноцида армян удостоится соответствующего обсуждения в Бундестаге.
По его словам, в резолюции будет закреплен термин “Геноцид”. Кстати, депутат Бундестага из-за посещения Нагорного Карабаха оказался в так называемом “черном списке” Азербайджана.
Депутат Бундестага обратился также к упрощению визового режима между двумя странами, а также к реализуемым программам обмена между университетами РА и ФРГ.